Kom kødet i en skål og rør det godt sammen med salt.
Løg, hvidløg, en god håndfuld hakket persille, krydderier, peber og ægget røres godt sammen i kødet.
Riv den ene squash, pres det værste af væsken fra med hænderne og vend det i kødet. Til sidst drysses melet i og farsen vendes godt sammen. Virker farsen meget våd kan du drysse en ekstra spsk mel i.
Form farsen til små lidt aflange frikadeller og steg dem på en varm pande i olie i ca. 7 minutter. De skal have godt med farve hele vejen rundt..
Couscoussalat
Tænd ovnen på 190 grader (varmluft).
Skær den anden squash i grove tern og pil rødløgene og skær dem ligeledes i nogle grove stykker. Kom begge dele på en bageplade med bagepapir, hæld et par spsk olie på, drys med lidt salt og peber og bag grøntsagerne i ovnen i 20 minutter.
I en skål kommes couscous med bouillonterningen som smuldres deri, og det kogende vand (gerne fra elkedlen) hældes over. Kom et lille låg på og efter ca. 7 minutter er de klar til brug.
Hak et par håndfulde persille og vend i couscousen sammen med lidt salt, peber og halvdelen af granatæblekernerne.
Kom blandingen på et serveringsfad med de bagte grøntsager på toppen, sammen med den anden halvdel af kernerne og evt lidt ekstra hakket persille.
Pandebrød
Opløs gæren i det lune vand. Tilsæt olie, salt og melet og ælt det godt sammen. Er dejen meget klistret så drys lidt ekstra mel i.
Kom dejen ud på bordepladen og del til 6 lige store boller.
Drys lidt mel på bordet og lad bollerne hæve på bordet under et klæde i 30 minutter.
Med fingrene trykkes bollerne flade ca. ½ cm tykkelse og de steges i lidt olie på en varm pande i ca 2 minutter på hver side - drys med salt under stegningen.